Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije objavilo je Poziv za dodjelu sredstava „Ulaganje u mjere energetske učinkovitosti i visokoučinkovitu kogeneraciju u prerađivačkoj industriji “ u okviru Programa koji se financira sredstvima Modernizacijskog fonda.
Predmet Poziva je podupiranje ulaganja u mjere energetske učinkovitosti i visokoučinkovite kogeneracije u prerađivačkoj industriji u cilju smanjenja emisija stakleničkih plinova iz ETS sektora i sektora izvan ETS-a te smanjenja potrošnje isporučene energije u odnosu na referentnu isporučenu energiju, odnosno u odnosu na potrošnju isporučene energije prije provedbe mjera.
RASPOLOŽIVI IZNOS I VISINA POTPORE
Raspoloživi iznos sredstava iz Modernizacijskog fonda u okviru ovog Poziva iznosi 80.000.000,00 EUR.
Najniži iznos sredstava iz Modernizacijskog fonda koji može biti dodijeljen za financiranje pojedinačnog projektnog prijedloga u sklopu ovog Poziva je 100.000,00 EUR. Najviši iznos sredstava iz Modernizacijskog fonda koji može biti dodijeljen Prijavitelju za financiranje jednog ili više projektnih prijedloga u sklopu ovog Poziva je 5.000.000,00 EUR.
INTENZITETI POTPORE
Maksimalni intenziteti potpore u odnosu na prihvatljive troškove pojedine vrste ulaganja su :
ZA ULAGANJA U ENERGETSKU UČINKOVITOST
Intenzitet potpore, ovisno o veličini poduzeća i mjestu ulaganja, kreće se od 35% do 65%, a temelj za izračun potpore su prihvatljivi troškovi. Prihvatljivi su troškovi dodatni troškovi ulaganja neophodni za postizanje više razine energetske učinkovitosti. Oni se utvrđuju na temelju usporedbe troškova ulaganja s troškovima protučinjeničnog scenarija do kojeg bi došlo u nedostatku potpore, i to:
- Ako se ulaganje sastoji od jasno prepoznatljivog ulaganja usmjerenog isključivo na poboljšanje energetske učinkovitosti za koju ne postoji manje energetski učinkovito protučinjenično ulaganje, prihvatljivi su troškovi ukupni troškovi ulaganja i nije potrebno dostaviti dokaz protučinjeničnog scenarija.
- Ako postoji protučinjenični scenarij koji se sastoji od provedbe manje energetski učinkovitog ulaganja koje odgovara uobičajenoj poslovnoj praksi u predmetnom sektoru ili za predmetnu djelatnost, prihvatljivi iznos za sufinanciranje predstavlja razliku između troškova ulaganja razlika između prihvatljivih troškova ulaganja za koje se dodjeljuje državna potpora i troškova manje energetski učinkovitog ulaganja.
- Prihvatljivi troškovi mogu se utvrditi bez utvrđivanja protučinjeničnog scenarija. U tom slučaju prihvatljivi troškovi su troškovi ulaganja izravno povezani s postizanjem više razine energetske učinkovitosti, a primjenjivi intenziteti potpora smanjuju se za 50 %.
Također, ako ulaganjem postoji ostvarivi protučinjenični scenarij, ali za koji nije dostavljen dokaz ili dostavljeni dokaz nije opravdan, u tom slučaju prihvatljivi troškovi su troškovi ulaganja izravno povezani s postizanjem više razine energetske učinkovitosti, a primjenjivi intenziteti potpora i u ovom se slučaju smanjuju za 50%.
ZA ULAGANJA U VISOKOUČINKOVITU KOGENERACIJU
Prihvatljivi troškovi su ukupni troškovi ulaganja. Ovisno o veličini poduzeća, intenziteti potpore kreću se od 45% do 65%.
PRIHVATLJIVOST PRIJAVITELJA
Prijavitelji u sklopu ovog Poziva mogu biti:
- mikro, mali, srednji i veliki poduzetnici
- koji temeljem Odluke NKD, pripadaju području C Prerađivačka industrija
- koji imaju najmanje jednog (1) zaposlenog na puno radno vrijeme na temelju sati rada u 2023. godini
- koji imaju pozitivan EBITDA (poslovni prihod – poslovni rashod + amortizacija) u 2023. godini
NAPOMENA: U skladu s poglavljem IV. Programa potpore, sredstva u okviru ovog Poziva se dodjeljuju poduzetnicima koji djeluju i u sektoru primarne poljoprivredne proizvodnje za ulaganja u projekte zaštite okoliša kako je definirano u odredbama Uredbe o općem skupnom izuzeću.
PRIHVATLJIVOST PROJEKTA
Projekt ne smije trajati duže od 36 mjeseci.
Projekt mora rezultirati uštedom energije, pri čemu minimalna ušteda energije po projektu iznosi najmanje 7% ili projekt mora rezultirati smanjenjem emisija stakleničkih plinova (tona CO2), pri čemu je minimalno smanjenje emisija stakleničkih plinova 5% u odnosu na 2023. godinu.
Također, u razdoblju od dana prijave do 3 (tri) godine po završetku provedbe projekta Prijavitelj se ne smije prijaviti za ostvarivanje prava na zajamčenu tarifu (zajamčenu otkupnu cijenu) za mjere proizvodnje energije iz obnovljivih izvora energije, koje se prijavljuju za financiranje u sklopu ovog Poziva.
PRIHVATLJIVE AKTIVNOSTI
Aktivnost povećanja energetske učinkovitosti koja uključuje jednu ili više navedenih mjera:
- Proširenje, modernizacija, zamjena postojećih instalacija/opreme ili dijelova instalacija/opreme
- Rekuperacija toplinske energije
- Korištenje industrijskih otpadnih plinova
- Kontrola i optimizacija korištenja energije
NAPOMENA: U okviru Poziva nije dozvoljeno ulaganje u povećanje energetske učinkovitosti putem ugradnje energetske opreme na fosilna goriva, uključujući prirodni plin niti ulaganje u opremu za proizvodnju toplinske energije izuzimajući rekuperaciju toplinske energije za korištenje u proizvodnom procesu (npr. nije dozvoljeno grijanje prostora u kojem se odvija proizvodnja, ali je dozvoljena proizvodnja zagrijanog medija za daljnji proizvodni toplinski proces)
Aktivnost proizvodnje energije iz visokoučinkovite kogeneracije (obnovljivi energent za proizvodnju električne i toplinske energije), trigeneracije (obnovljivi energent za proizvodnju električne, toplinske i rashladne energije), kvatrogeneracije (obnovljivi energent za proizvodnju električne energije, toplinske i rashladne energija i pročišćeni CO2) iz OIE za vlastite potrebe te u cijelosti usklađeno s Direktivom (EU) 2023/2413. U okviru ove aktivnosti moguća je zamjena ili nadogradnja postojećeg postrojenja ili izgradnja novog postrojenja.
Projektantski nadzor i stručni nadzor građenja te koordinacija zaštite na radu u fazi izvođenja radova aktivnosti energetske učinkovitosti i/ili kogeneracije.
PRIHVATLJIVI TROŠKOVI
Povećanje energetske učinkovitosti
- nabave opreme, usluga i radova vezano uz proširenje, unaprjeđenje i zamjenu proizvodnih radnih procesa koji rezultiraju smanjenjem potrošnje energije (veća energetska učinkovitost pojedinih faza procesa i dr.)
- nabave opreme, usluga i radova vezano uz iskorištavanje otpadne topline (proizvedene toplinske energije koje se koristi za potrebe proizvodnog/radnog procesa) kako bi se višak topline iz procesa proizvodnje mogao koristiti negdje drugdje u procesu
- nabave opreme, usluga i radova vezano uz iskorištavanje industrijskih otpadnih plinova kako bi se neiskorištena toplina plinova iz procesa proizvodnje mogla ponovno koristiti negdje drugdje u procesu (primjerice ugradnja opreme za rekuperaciju osjetne topline otpadnih/ispušnih plinova, prilagodba industrijskog procesa na korištenje rekuperirane topline)
- nabave opreme, usluga i radova vezano uz uvođenje/rekonstrukciju cjelovite regulacije s ciljem smanjenja potrošnje energije putem: automatizacije upravljačkih sustava; sustava mjerenja i nadzora– npr. SCADA, CNUS ili slična softverska rješenja; ulaganja u aktivan i učinkovit sustav odziva potrošnje (električna snaga koja može sudjelovati u odzivu) kao i unapređenje postojeće opreme s ciljem smanjenja potrošnje energije
- troškovi demontaže i zbrinjavanja opreme i/ili dijelova opreme na kojoj se provode projektne aktivnosti
Proizvodnja energije iz visokoučinkovite kogeneracije/trigeneracije/kvatrogeneracije
- nabave opreme, usluga i radova vezano za proizvodnju energije u visokoučinkovitoj kogeneraciji ili visokoučinkovitoj trigeneraciji sukladno Zakonu o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji i visokoučinkovitoj kvatrogeneracije; kao i prelazak s postojeće kogeneracije na visokoučinkovitu kogeneraciju i s visokoučinkovite kogeneracije s visokoučinkovitom trigeneracijom/ kvatrogeneracijom
- izgradnja priključka na mrežu odnosno svi troškovi priključka na mrežu
- nabave opreme, usluga i radova vezano uz uvođenje/rekonstrukciju cjelovite regulacije s ciljem smanjenja potrošnje energije putem: automatizacije upravljačkih sustava; sustava mjerenja I nadzora – npr. SCADA, CNUS ili slična softverska rješenja; ulaganja u aktivan i učinkovit sustav odziva potrošnje (električna snaga koja može sudjelovati u odzivu) kao i unapređenje postojeće opreme s ciljem smanjenja potrošnje energije
- troškovi demontaže i zbrinjavanja opreme i/ili dijelova opreme na kojoj se provode projektne aktivnosti
VAŽNA DOKUMENTACIJA
U projektnoj prijavi potrebno je predati svu dokumentaciju, a najvažniji i vremenski nazahtjevniji) dokumenti su:
- Glavni projekt koji sadržava proračun i rekapitulaciju ušteda energije i emisija CO2 (energetsku bilancu) za svaku lokaciju provedbe Projekta, s odobrenjima, suglasnostima i posebnim uvjetima građenja, ukoliko su isti potrebni; u .pdf formatu
- Troškovnik opreme, radova i usluga s naznačenim jediničnim cijenama i istaknutim PDV-om, s rekapitulacijom troškova, za svaku lokaciju provedbe Projekta; u .xlsx format
- Dokazivanje protučinjeničnog scenarija s minimalno dvije ponude koje moraju biti od dva različita ponuđača, usporedive po ključnim tehničkim specifikacijama.
- Izjava relevantnih ovlaštenih stručnjaka, sudskih vještaka i/ili neovisnih organizacija (npr ovlaštenog projektanta odgovarajuće struke, nadležne komore, instituti i sl.) u kojoj se obrazlaže i dokazuje da ulaganje predstavlja jasno prepoznatljivu investiciju usmjerenu isključivo na poboljšanje energetske učinkovitosti za koju ne postoji manje energetski učinkovito protučinjenično ulaganje.
ROK ZA PRIJAVU
Podnošenje projektnih prijedloga na Poziv započinje 14. kolovoza 2024. godine u 09:00 sati. Rok za dostavu projektnih prijedloga na Poziv završava 14. listopada 2024. godine u 09:00 sati.
Za više informacija i pripremu dokumentacije kontaktirajte nas na telefon 01 2127 673 ili na email upiti@eufondovi.hr.